Jak poprawić swoją zdolność kredytową

By | 23 sierpnia 2013
fot. Krzysztof Karolczyk/AG

fot. Krzysztof Karolczyk/AG

Banki zaczną udzielać kredytów w programie Mieszkanie dla Młodych dopiero za kilka miesięcy. Jednak już dziś można zacząć się przygotowywać do złożenia wniosku. To jeszcze nie pora na zbieranie potrzebnych bankowi dokumentów. Warto natomiast zatroszczyć się o to, by za kilka miesięcy stać się bardziej wiarygodnym w oczach banku i mieć wyższą niż obecnie zdolność kredytową.

Tym, co może pomóc najbardziej, jest wystaranie się o podwyżkę. Zwiększenie dochodów przy utrzymaniu ciągłości zatrudnienia i niezmienionych kosztach utrzymania oznacza, że taką osobę stać na wyższą ratę. Szczęściarze, którzy przekonają szefa do przyznania podwyżki, mogą liczyć na wyższy kredyt. Równocześnie warto pamiętać, że zmiana pracy na lepiej płatną zamiast pomóc, może bardzo utrudnić rozmowy z bankiem. Osoba zmieniająca pracę zazwyczaj zaczyna w nowym miejscu od umowy na czas określony, np. na 3 miesiące. To może być za mało, by dostać kredyt hipoteczny.  W bankach liczy się nie tylko wysokość zarobków, ale też forma zatrudnienia, jego ciągłość oraz czas pracy u obecnego pracodawcy.

Równie ważna jest druga strona rachunku, czyli koszty utrzymania – a więc np. wydatki na żywność, utrzymanie mieszkania, telefon, kablówkę itp. Tu trudno o oszczędność, która przełoży się na wzrost zdolności kredytowej. Bank zwykle sięga do swoich tabel statystycznych i na ich podstawie wylicza uśredniony koszt  utrzymania singla lub rodziny, biorąc pod uwagę liczbę osób w gospodarstwie domowym, miejsce zamieszkania czy rodzaj posiadanej nieruchomości. Zamiana pakietu telewizji cyfrowej czy abonamentu komórkowego na tańszy nie poprawi więc zdolności kredytowej wnioskującego – bo bank nie pyta o te wydatki aż tak szczegółowo. Dobrym sposobem na zwiększenie zdolności kredytowej może być za to pozbycie się samochodu i przesiadka do komunikacji miejskiej. Część banków wyłącza wydatki związane z używaniem samochodu ze zbiorczej kategorii „koszty utrzymania” i analizuje je osobno.

Zdolność kredytową obniżają też inne, wcześniej zaciągnięte kredyty – np. samochodowy, gotówkowy, ale też kredyty odnawialne,  takie jak linia kredytowa w koncie osobistym lub karta kredytowa (nawet jeśli limit nie jest wykorzystywany). Nie ma znaczenia, że taki kredyt nie jest wykorzystywany. Prostym sposobem na zwiększenie zdolności kredytowej jest być rezygnacja z tych produktów lub przynajmniej zmniejszenie dostępnych limitów do niezbędnego minimum. W miarę możliwości warto też przed terminem spłacić kredyty nieodnawialne.

Aby ocenić, na ile wiarygodna jest osoba wnioskująca o kredyt, bank sprawdzi jej przeszłość kredytową w bazach Biura Informacji Kredytowej (BIK). Warto zajrzeć do jego zasobów, zanim zrobi to instytucja finansowa. Przede wszystkim dobrze jest skontrolować poprawność znajdujących się tam wpisów. Należy też sprawdzić, czy wszystkie wpisy są na bieżąco aktualizowane – być może dawno spłacony kredyt wciąż figuruje w bazie jako aktywny, bo bank nie odświeżył jego statusu. O poprawienie takich nieścisłości należy się zwrócić do banku, który dokonał wpisu.

Ranking najlepszych kont bankowych :

ranking kont bankowych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *