Gdzie założyć dodatkowy rachunek

By | 14 listopada 2013

„Takie awarie będą się zdarzały. Im więcej technologii, tym więcej ryzyk” – podsumował weekendowe problemy z bankomatami i kartami płatniczymi PKO BP prezes tego banku, Zbigniew Jagiełło. Trudno się z tym nie zgodzić: technologia ma to do siebie, że zdarza jej się czasem zawieść. Skoro awariom nie da się całkiem zapobiec, warto pomyśleć, jak ograniczyć ich dokuczliwość. Wyjeżdżającym za granicę często radzi się, by włożyli do portfela przynajmniej dwie karty płatnicze – najlepiej wydane przez różne banki i firmowane przez dwa różne systemy płatnicze. Ma to zminimalizować ryzyko, że w wyniku awarii lub problemów z łącznością zostaną pozbawieni dostępu do swoich pieniędzy – gdy jedna karta nie zadziała, można posłużyć się drugą. Tej zasady warto się trzymać nie tylko podczas zagranicznych wojaży.

Posiadanie karty debetowej i karty kredytowej wydanej przez inny bank może się okazać niewystarczającym zabezpieczeniem na wypadek awarii. Gdy wszystko działa dobrze, jest to świetny zestaw, jednak gdy karta debetowa zawiedzie, kredytowa nie jest w stanie jej w pełni zastąpić. O ile w sklepie sprawdzi się świetnie, to do wypłaty gotówki z bankomatu zupełnie się nie nadaje ze względu na wysokie koszty.

Tej wady nie ma zestaw: karta do konta osobistego plus karta do konta oszczędnościowego w innym banku. Problem jedynie w tym, że instytucje wydające karty do kont oszczędnościowych można policzyć na palcach jednej ręki i że korzystanie z nich kosztuje kilka złotych miesięcznie.

Kołem ratunkowym w sytuacji, gdy zawiedzie podstawowa karta debetowa, może być wreszcie karta debetowa wydana do innego ROR. Równoczesne korzystanie z dwóch kont nie jest zbyt wygodne, dlatego warto określić, które jest tym podstawowym i to nim posługiwać się na co dzień, a które zostało otwarte tylko na wszelki wypadek. Rezerwowe konto nie powinno generować kosztów. Warto wybrać rachunek prowadzony za darmo nawet przy braku wpływów i zerowym saldzie, z kartą płatniczą wydawaną i obsługiwaną za darmo, a jeśli się da, to także z bezprowizyjnym dostępem do całej krajowej sieci bankomatów. Takich ofert jest na rynku kilka. Jeżeli nasz główny bank wydaje do kont osobistych karty Visa, jako rachunek rezerwowy świetnie sprawdzi się konto osobiste w Alior Sync, Konto Optymalne w Open Online lub jedno z darmowych kont prowadzonych przez Getin Online (wszystkie z kartą MasterCard). Gdy zaś do podstawowego rachunku otrzymaliśmy kartę MC, warto pomyśleć o dodatkowym koncie w Meritum Banku (Proste Konto Osobiste) lub Nordea Banku (Nordea Ulubione) – te instytucje wydają posiadaczom darmowych ROR-ów debetowe karty Visa. Nieco mniej oferują darmowe konta w BNP Paribas, BZ WBK (mniejsza sieć bezprowizyjnych bankomatów) oraz Volkswagen Banku, który pobiera niewielką prowizję (1,5 zł za operację), gdy kwota wypłaty z bankomatu jest niższa niż 400 zł.

Ranking najlepszych kont bankowych :

ranking kont bankowych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *