Tablety zamiast odsetek

By | 7 listopada 2013

mailing Idea BankuIdea Bank pod koniec zeszłego roku starał się przyciągnąć posiadaczy oszczędności tabletami za złotówkę. Teraz promocja wróciła, tyle że na nowych warunkach cenowych.

Co dokładnie kryje się za chwytliwym komunikatem reklamowym? Otóż bank zawiera z klientem wieloletnią umowę lokaty (dostępne terminy to 2 lata, 4 lata lub 10 lat), sprzedaje mu tablet za złotówkę i początkowo (czyli przez okres 3-36 miesięcy, zależnie od okresu oszczędzania i kwoty depozytu) płaci za oszczędności tylko 0,1% w skali roku. Dopiero w drugim etapie oszczędzania stawka jest podnoszona do poziomu mniej więcej rynkowego – czyli 3,5% lub 3% w skali roku, w zależności od terminu lokaty. Oszczędzający płaci więc za gadżet czasowo obniżonym oprocentowaniem depozytu.
Sprawdźmy, czy koszt takiej obniżki oprocentowania jest wyższy czy niższy niż rynkowa wartość prezentu. W promocji oferowany jest starszy model tabletu firmy Samsung. Idea Bank optymistycznie wycenia go na 850 zł, jednak w sklepach internetowych można go kupić za mniej niż 600 zł. Aby wziąć udział z promocji, na symbolicznie oprocentowanym depozycie trzeba przechować 70 tys. zł przez 3 miesiące, 35 tys. zł przez 6 miesięcy, 18 tys. zł przez 12 miesięcy lub 6 tys. zł przez 36 miesięcy. Każda z takich lokat wypracuje 14-15 zł odsetek netto. Niewiele. A ile można zarobić, lokując te pieniądze w inny sposób?
Do porównania wybraliśmy najkorzystniejsze depozyty, jakie można założyć przez Internet. I tak 70 tys. zł wpłacone na trzymiesięczną Lokatę Słoneczną w Getin Online (3,25% skali roku) wypracuje 461 zł zysku netto, 35 tys. zł na półrocznej lokacie internetowej w SK Banku (4% w skali roku) zapewni 567 zł, 18 tys. zł na 13-miesięcznej lokacie w tym samym banku (4,25% w skali roku; wybraliśmy ten produkt zamiast lokaty rocznej ze względu na znacznie korzystniejsze oprocentowanie) zarobi w ciągu roku 620 zł, zaś 6 tys. zł wpłacone na trzyletnią lokatę internetową w Santander Consumer Banku (4,1% w skali roku) wypracuje 598 zł na koniec okresu oszczędzania. Jakąkolwiek korzyść zapewnia więc tylko lokata w pierwszym wariancie – by zyskać w promocji Idea Banku, trzeba więc… mieć pod ręką wolne 70 tysięcy złotych. Przy niższych kwotach i dłuższych terminach oszczędzania w najlepszym razie można wyjść na zero.
Tablety (lub, do wyboru, czytniki e-booków) za złotówkę „rozdaje” też Getin Online – tyle że nie do lokat, ale do kont osobistych. W zamian żąda, by klient przynajmniej przez 30 miesięcy nie zrezygnował z rachunku otwartego w promocji. Konto kosztuje 19,98 zł miesięcznie, ale opłatę jest ścinana o połowę, gdy klient regularnie je zasila i płaci kartą debetową. Łatwo można wiec obniżyć koszt korzystania z tej oferty do 299,70 zł za cały okres 30 miesięcy. Za te pieniądze dostajemy całkiem niezłe konto, umożliwiające m.in. bezprowizyjne wypłaty gotówki z całej krajowej sieci bankomatów. Tyle tylko, że w kilku innych bankach taką samą funkcjonalność można mieć całkiem za darmo… Czy oferowany w promocji gadżet rekompensuje ten koszt? Według danych z internetowych porównywarek cen oferowany przez bank tablet można kupić za 335 zł, zaś czytnik e-booków – za 399 zł. Sięgnięcie po prezent za złotówkę i rachunek za niecałe 10 zł miesięcznie pozwala więc łącznie zaoszczędzić kilkadziesiąt złotych. Trudno tu mówić o wyjątkowej okazji, zwłaszcza że wybierając inne konto osobiste można zyskać znacznie więcej.

Ranking najlepszych kont bankowych :

ranking kont bankowych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *