Toyota Bank jedzie pod prąd

By | 5 grudnia 2013

toyotaToyota Bank wprowadził nowe konto osobiste z kartą, dzięki której można odzyskać 8% kwot wydanych na stacjach benzynowych, jednak nie więcej niż 50 zł miesięcznie. Naturalne jest, że bank samochodowy premiuje akurat wydatki związane z utrzymaniem samochodu, ale wiele szczegółów tej oferty zaskakuje.

Pierwszą niespodzianką jest już samo zaoferowanie wysokiego moneyback w sytuacji, gdy inne banki wycofują się z wypłacania takich premii oraz deklaracja, że program potrwa do końca 2014 r. Co więcej, bank nie uzależnia wypłaty premii od regularnych wpływów na rachunek ani od sięgnięcia po jego inne produkty. Można więc traktować konto w Toyota Banku jak dodatkowy rachunek, zasilać je niewielkimi przelewami z podstawowego konta w innym banku i wciąż korzystać z prawa do premii.

Do otrzymania bonusu nie wystarczy jednak samo płacenie kartą za paliwo. Dodatkowym warunkiem jest dokonywanie płatności także w innych punktach – a zaproponowane przez Toyota Bank rozwiązanie okazuje się mocno zawiłe. Bank uzależnia kwotę premii od liczby transakcji bezgotówkowych, jakie posiadacz karty wykona w danym miesiącu poza stacjami benzynowymi. Co ważne, pod uwagę brane są tylko płatności warte 39 zł lub więcej. Jeśli uzbierają się chociaż trzy takie transakcje, bank zwróci 8% wartości pierwszej transakcji paliwowej w danym miesiącu, jeśli sześć – 8% sumy dwóch pierwszych płatności, jeśli dziewięć – 8% sumy trzech pierwszych itd.

Co w praktyce wynika z takich zawiłych zapisów? Przede wszystkim aby skrócić sobie drogę do premii, nie wolno tankować za niewielkie kwoty, zwłaszcza na początku miesiąca. Znacznie bardziej opłaca się dwukrotnie zalać samochód do pełna niż dziesięciokrotnie kupić paliwo warte 50 zł. Znaczenie ma też sposób używania karty poza stacjami benzynowymi. Czterokrotne zakupy spożywcze po 30 zł nie dają kompletnie nic. Jedna transakcja za 120 zł jest już pierwszym krokiem do premii paliwowej, natomiast optymalnym rozwiązaniem jest rozbicie jednych dużych zakupów na trzy mniejsze, o wartości 40 zł każde. Używając karty okazyjnie i sporo przy tym kombinując można więc względnie łatwo zgarnąć przyjemną premię – tylko czy na pewno celem banku było premiowanie kombinowania?

Niestandardowo pomyślane jest też samo konto osobiste, do którego wydawane są karty zapewniające zniżkę za paliwo. Od początku swojej obecności z Polsce Toyota Bank wychodzi z założenia, że w dzisiejszych czasach da się żyć prawie bez gotówki i że trzy wypłaty z bankomatów w miesiącu to wszystko, czego potrzebuje osoba posługująca się kartą. Dlatego nie buduje własnej sieci bankomatów ani nie udostępnia za darmo urządzeń innych sieci. Zamiast tego co miesiąc pozwala swoim klientom trzykrotnie wypłacić gotówkę z dowolnego urządzenia w Polsce. Za każdą kolejną operację trzeba już zapłacić 4,5 zł prowizji. Oferta jest więc ciekawa, ale też skomplikowana – i powinni się nią interesować ci, którzy najpierw dobrze policzą, a dopiero potem wyciągną kartę z portfela.

Ranking najlepszych kont bankowych :

ranking kont bankowych

One thought on “Toyota Bank jedzie pod prąd

  1. shantusia

    Bardzo dobry artykuł. Widać że ktoś rzetelnie przeanalizował ofertę i podał najważniejsze dla konsumenta dane. Szlag mnie trafia kiedy chce skorzystać z jakiejś super promocji a potem jestem nabijana w butelkę (np. u doradców inwestycyjnych w Home Broker – gdzie najpierw podsuwa się ankietę niby wymagana do spotkania z doradcą gdzie jest zgoda na przetwarzanie danych w celach marketingowych ale po zdecydowanej reakcji że nie wypełnię ankiety okazuje się że spotkanie może się odbyć, a potem oferta super lokaty i dopiero przy podpisywaniu wniosku po uważnym przeczytaniu jest zapis , że lokata jest z wysokim oprocentowaniem na 3 miesiące ale pod warunkiem wpływów przez 36 miesięcy – żenujące )
    To taka mała dygresja, ale fajnie że są osoby którym chce się wnikać w zapisy i piszą o tym otwarcie dla wszystkich.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *