Czekaj z przelewem do ostatniej chwili

By | 18 sierpnia 2014

Urlop powinien być czasem odpoczynku od pracy, zajęć domowych czy rozmaitych uciążliwych formalności, takich jak np. pamiętanie o terminie spłaty karty kredytowej. Z takiego założenia wyszła klientka Banku BPH, korzystająca w tej instytucji z konta osobistego, oszczędnościowego i karty kredytowej. Ponieważ termin spłaty karty wypadał w poniedziałek, w połowie wakacyjnego wyjazdu, z wielodniowym wyprzedzeniem zleciła przez Internet dwa przelewy wewnątrzbankowe z przyszłą datą realizacji – z konta oszczędnościowego na ROR i z ROR na rachunek karty kredytowej. Jako termin realizacji obu przelewów wskazała datę spłaty karty wyznaczoną przez bank i ze spokojną głową wyjechała na wakacje. 

Niestety po powrocie z wypoczynku okazało się, że bank przelał na czas pieniądze z konta oszczędnościowego na osobiste, natomiast drugi przelew został odrzucony. W efekcie karta nie została spłacona w terminie, a jej rachunek obciążono odsetkami. Zirytowana klientka postanowiła zabawić się w detektywa i wyjaśnić, dlaczego bank zachował się tak dziwacznie. Uważnie przestudiowała swoje umowy z bankiem i regulaminy wszystkich posiadanych rachunków. Niestety w żadnym z nich nie znalazła odpowiedzi na swoje wątpliwości. Wyjaśnienie zagadki udało się znaleźć dopiero w „Regulaminie rozliczeń pieniężnych dla Klientów indywidualnych” (kto z klientów jest świadomy, że taki dokument w ogóle istnieje?). W nim bank zarządził, że aby przelew z datą przyszłą został wykonany, suma potrzebna do jego realizacji musi się pojawić na rachunku…  już poprzedniego dnia roboczego. A więc karta klientki zostałaby spłacona na czas, gdyby przelew z konta oszczędnościowego na osobiste został wykonany z datą piątkową lub wcześniejszą.

Formalnie wszystko jest w porządku, a bank działał zgodnie ze swoim regulaminem. Jednak zasady „przygotuj pieniądze już w piątek, by bank zechciał wykonać wewnętrzny przelew w poniedziałek”, nie sposób nazwać inaczej, jak tylko dziwaczną. Problemu by nie było, gdyby w poniedziałek klientka zalogowała się do swojego banku z plaży i zleciła te same przelewy z datą bieżącą. Była jednak zapobiegliwa i została za to ukarana odsetkami od zadłużenia na rachunku karty kredytowej. Blog BezGwiazdek.pl ostrzega – ten bank nie gra do końca fair!

Ranking najlepszych kont bankowych :

ranking kont bankowych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *