Pół miliona na cztery procent

By | 21 sierpnia 2014

4 procent w skali roku czteromiesięcznej lokacie z możliwością przedłużenia jej na kolejne cztery miesiące na identycznych warunkach – to nowa oferta dla oszczędzających, przygotowana przez BZ WBK. Tym, co zaskakuje w niej najbardziej, jest bardzo wysoka maksymalna kwota lokaty. Zwykle banki ograniczają kwoty promocyjnych depozytów do 10 tys. zł czy 20 tys. zł. Natomiast w BZ WBK na 4% rocznie można ulokować nawet 500 tys. zł. To jasny sygnał: bank jest gotów sporo przepłacić za depozyt, byle tylko przyciągnąć klientów z zasobniejszym portfelem. 

Czytelnicy wyedukowani przez blog BezGwiazdek.pl doskonale rozumieją, że jeśli bank przyjmuje lokaty na warunkach znacznie lepszych od rynkowych, to próbuje w ten sposób ugrać coś dla siebie –  pozyskać nowych klientów, nowe depozyty, a często też zwiększyć sprzedać innych produktów. Nie inaczej jest w przypadku BZ WBK. Przede wszystkim na depozyt mogą być wpłacone tylko nowe środki. W myśl regulaminu oznacza to pieniądze, których klient nie miał zdeponowanych w BZ WBK 31.07.2014 r. To najpoważniejsze ograniczenie, o którym muszą pamiętać dotychczasowi klienci banku (nowych klientów ten zapis w żaden sposób nie dotyka). Do tego dochodzą dwie drobne uciążliwości. Po pierwsze, lokata jest niedostępna w kanałach elektronicznych. Aby ją założyć, trzeba się pofatygować do oddziału. Po drugie, za przelew zdeponowanej kwoty i naliczonych odsetek na rachunek w innym banku trzeba zapłacić 7 zł. Dla deponujących sześciocyfrowe sumy ta opłata nie będzie miała większego znaczenia, ale dla wpłacających kilka tysięcy złotych – już tak.

Natomiast prawo do przedłużenia lokaty na kolejne cztery miesiące na identycznych warunkach przysługuje tylko tym klientom, którzy wraz z depozytem kupią od banku coś jeszcze: kartę kredytową albo konto osobiste z kartą debetową i usługami bankowości internetowej. Sam zakup to stanowczo za mało – karty trzeba używać, i to bardzo intensywnie. W okresie trwania lokaty trzeba nią wydać aż 8 tys. zł. Dopiero po spełnieniu tego warunku bank umożliwi odnowienie lokaty na promocyjnych warunkach.  Klient dostaje więc premię za ponadprzeciętną aktywność, zaś bank – zyskuje ponadprzeciętnie aktywnego klienta.

Ranking najlepszych kont bankowych :

ranking kont bankowych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *