Zapisy na tańsze mieszkania

By | 26 sierpnia 2014

wynajemPrzed nami wrześniowy szczyt na rynku wynajmu mieszkań. Nieco inny niż poprzednie, bo ostatni, w którym gra będzie się toczyć na czysto rynkowych warunkach. Już wkrótce z lokalami należącymi do prywatnych właścicieli będą konkurować te oferowane przez finansowany z publicznych pieniędzy Fundusz Mieszkań na Wynajem. Czy może to mieć istotny wpływ na ceny najmu?

Wiele wskazuje na to, że prywatni właściciele mieszkań na wynajem mogą spać spokojnie, przynajmniej na razie. Bank Gospodarstwa Krajowego, który kieruje polityką inwestycyjną Funduszu, ma do wydania na ten cel 5 mld zł. Planuje kupić za nie około 20 tys. mieszkań w największych miastach w Polsce, a następnie udostępnić je najemcom po stawkach niższych niż rynkowe. Pierwsze takie oferty mają być dostępne już jesienią tego roku, natomiast szczyt aktywności zakupowej Funduszu zaplanowano na 2. i 3. rok jego działania, czyli na lata 2015-2016. Początkowo Fundusz będzie więc zbyt małym graczem, by jakkolwiek wpłynąć na poziom cen na rynku. Po udostępnieniu pełnej puli lokali znaczenie Funduszu wzrośnie, jednak wciąż nie należy go przeceniać. 20 tys. mieszkań to niedużo w skali polskiego rynku, gdzie – jak szacuje Eurostat – w mieszkaniach wynajmowanych na warunkach rynkowych mieszka obecnie 4 procent Polaków, czyli około 1,5 mln osób.

Oferta będzie więc skromna, jeśli mierzyć ją w liczbach, może za to okazać się atrakcyjna z punktu widzenia potencjalnych najemców. Oczywiście finansowych realiów nie da się oszukać. Jeżeli Fundusz ma kupować przede wszystkim lokale o powierzchni 50-60 mkw, to przy założonej wielkości inwestycji będzie się musiał skupić na peryferyjnych lokalizacjach: gorzej skomunikowanych, ale dzięki temu tańszych. A jeśli w takich miejscach Fundusz będzie w stanie zaproponować czynsze o 20-30 proc. niższe od rynkowych, to jego oferta powinna spotkać się z dużym zainteresowaniem. Zwłaszcza, że cena nie będzie jedynym atutem. Jak wynika z informacji na stronie internetowej Funduszu, najemcy będą mieli możliwość zameldowania się w wynajmowanym lokalu na czas trwania umowy – a najem od umowy prywatnej takiej możliwości zwykle nie daje.

Wątpliwości związanych z zasadami działania Funduszu wciąż jest jednak więcej niż odpowiedzi. Nie znamy dokładnych stawek, po jakich będą podpisywane umowy najmu, nie wiemy też, jakie będą kryteria doboru najemców poza bardzo ogólną informacją, że będzie obowiązywała zasada „kto pierwszy, ten lepszy”. Konkretów na razie brak. Fundusz zapowiada jedynie, że już wkrótce zaprezentuje pierwsze mieszkania i zachęca do pozostawienia danych kontaktowych. Blog BezGwiazdek.pl sugeruje osobom zainteresowanym przyszłym najmem, by to zrobiły. Nie podejmują w ten sposób żadnego formalnego zobowiązania, za to zapewniają sobie bieżący dostęp do informacji o tym, co się dzieje w Funduszu, a być może też szybszą informację o pierwszych ofertach najmu.

Ranking najlepszych kont bankowych :

ranking kont bankowych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *