Podsumowanie roku 2014 – bankowość mobilna

By | 8 stycznia 2015

Rok 2014 można bez wielkiej przesady nazwać czasem bankowości mobilnej. Choć na razie jest używana wielokrotnie rzadziej od internetowej, to jej popularność rośnie w imponującym tempie.

Rynek bankowości internetowej jest już w znacznym stopniu nasycony. Dlatego liczba klientów indywidualnych, którzy podpisali z bankiem umowę o internetowy dostęp do rachunku, zwiększa się stosunkowo wolno. Natomiast liczba klientów aktywnych (czyli takich, którzy logują się do systemu bankowości internetowej przynajmniej raz w miesiącu) w ostatnich kwartałach zaczęła się wręcz nieznacznie zmniejszać. Według danych Związku Banków Polskich w III kwartale 2014 r. takich klientów było 12,62 mln, gdy jeszcze pół roku wcześniej – 12,76 mln.

Czas dynamicznego wzrostu przeżywa natomiast bankowość mobilna. Jak wyliczył serwis PRNews.pl, po trzech kwartałach 2014 r. aktywnie korzystało z tego kanału już prawie 3,5 miliona klientów detalicznych, gdy rok wcześniej – niecałe 2,3 miliona. Z dużym prawdopodobieństwem można założyć, że użytkownikami bankowości mobilnej są osoby, którzy wcześniej aktywnie korzystały z kanału internetowego. Co ważne, szybkiemu wzrostowi liczby użytkowników „banku w komórce” towarzyszy znacznie mniejszy spadek liczby aktywnych użytkowników e-bankowości. To sygnał, że sięgniecie po nowy kanał komunikacji zazwyczaj nie oznacza całkowitego porzucenia kanału dotąd wykorzystywanego.

Z zestawienia wynika też, że decydowanym numerem jeden na rynku jest mBank (ponad 800 tys. klientów mobilnych), próg pół miliona użytkowników przekroczyły jeszcze PKO BP i Pekao SA, a liczbą umów przekraczającą 300 tys. mogą się jeszcze pochwalić BZ WBK i ING.

Zmianie obyczajów klientów towarzyszą też zmiany w ofercie banków. Przybywa bowiem instytucji, które oferują podwyższone stawki oprocentowania klientom otwierającym lokatę w kanale mobilnym. Niestety zwykle maksymalne kwoty takich depozytów są niewysokie, przez co lokaty mobilne pełnią raczej rolę zachęty do zapoznania się z nową technologią, a nie narzędzia do długoterminowego oszczędzania poważnych kwot.

Ranking najlepszych kont bankowych :

ranking kont bankowych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *