Urząd Skarbowy wypełni Twój PIT w 2015 roku

By | 13 czerwca 2017

Już w 2015 roku osoby fizyczne zostaną wyręczone z przykrego obowiązku wypełniania deklaracji podatkowych PIT.

Jak to możliwe?

W ramach realizacji założeń programu e-Podatki, Ministerstwo Finansów chce zwiększyć skuteczność realizacji zadań publicznych, a także zapewnić ich wysoką jakość. Co za tym idzie, większość podatników będzie dysponowała wstępnie wypełnionym zeznaniem podatkowym za 2014 rok. Większość, czyli osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej ani nie są podatnikami VAT, a w kontaktach z administracją podatkową identyfikowani są zbyt pomocą numeru PESEL.

Dane do zeznań rocznych przygotowywanych dla podatników zarząd podatkowa będzie pobierała
z informacji o dochodach, które otrzymuje od pracodawców – mówił Janusz Janowski, koordynator programu e-Podatki wewnątrz Ministerstwie Finansów.

Resort finansów do końca 2013r. chce, wprowadzić w istnienie przepisy, zobowiązujące firmy zatrudniające co najmniej pięć osób do przekazywania informacji o pobranych zaliczkach (dzisiejszy PIT-11) drogą elektroniczną.

Wystarczy tylko zaakceptować

Wstępne zeznania zostaną dla nas przygotowane przez Urzędy Skarbowe. Jeżeli zgodzimy się z wyliczeniami fiskusa, wystarczy, że zostaną one przez nas zaakceptowane.
Problemy mogą pojawić się, gdy ktoś ze względu na ulgi zdecyduje się na rozliczenie wspólne z małżonkiem czyż dzieckiem, lub po prostu będzie chciał przekazać swój 1% dla Fundacji. Wtedy PIT będziemy musieli wypełnić samodzielnie.

Jednak jak w praktyce będzie wyglądało wprowadzanie tego systemu w polskich realiach oraz ilu osobom faktycznie uda się skorzystać z udogodnień oferowanych przez resort Finansów okaże się dopiero w maju 2015 roku.

 

Autor zdjęcia: Mariusz Rzepkowski

Ranking najlepszych kont bankowych :

ranking kont bankowych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *